Gastro-Seyahat

Sofya: L’etranger Restaurant

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya iki günlük seyahatimizde araştırma sonucu bulduğumuz L’etranger Restoran tam bir Fransız restoranı. Güleryüzlü personeli, lezzetli yemekleriyle bizim mutlu mesut ayrılmamıza vesile olmuş mekanlardan biri. Bulgarca ve Fransızca menü var. İngilizce menü yoktu, zaten Balkanlarda ve Rusya’da İngilizce kısıtlı. Slav dillerinden birini bildiğinizde işiniz daha kolay (Rusça). Eğer aşçı iseniz Fransızca bilmeseniz bile menüyü çok rahat anlayabilirsiniz (anlamalısınız 🙂

Başlangıçlara baktığımızda bu restorandan gayet iyi ayrılacağımı düşünmüştüm. Zaten öyle de oldu. Deniz salyangozu (escargot) ve terrine kaz ciğeri söyledik. Escargotun içerine pesto sos konulup pişmişti. Lezzetti idi. Kaz ciğeri mükemmel idi.

Ana yemek hardal soslu tavşan yanında garnitürler ile bir de bonfile söyledik. O da egzotik sos ile servis yapılmıştı. Özellikle bonfile çok iyiydi. Tavşandaki hardal sos fazla baskındı, yine de güzeldi.

Tatlı! İşte en sevdiğim bölüm! Lavanta cream brulee ve mango passion fruit ile hazırlanmış Bavarian Cream yedik. Her iki tatlı da güzel ama sanki cream brulee daha bir güzeldi. Restoranda birde kayısılı ve ayvalı likör tattık, öneririm gayet iyiydi.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir