Gastro-Seyahat

Prag: “Cafe Savoy”

IMG_4587

Prag… Çek Cumhuriyet’nin başkenti… Bu masal şehri ziyaret edip uğramak isteyebileceğiniz güzel mekanlardan biri “Cafe Savoy“. Malá Strana (Küçük Kasaba/Meydan) denilen bölgede yer alıyor. Şehrin köklü restoranlarından biri olan Savoy, 1983 yılında hizmete açılmış. 1900’lu yıllardan itibaren, entellektüel kesimin de uğrak yeri olmaya başlamış. Kafenin hem dış mimarisi hem de iç dizaynında tarihin ve kalitenin kokusunu duymak mümkün. Prag’ın zengin tarihi dokusuna uyumlu bir konumda.

Sigara içilmeyen bölümde yemek istiyorsanız, kesinlikle önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Bu tavsiyeyi göz ardı etmeyin derim, zira kafe önünde mevcut sırayı gördünüzde bunu daha net farkedebilirsiniz. Bunun yanında sigara içilen balkon bölümüne rağbet daha az görülüyor. Bu sebeple, sigara içilen bölümde bir ihtimal boş masa bulmak da mümkün olabilir.

IMG_4594Aslında Savoy’u seçme maksadımız hamurişi tatları tecrübe etmekti. Ne var ki, garsonun menüyü getirmesiyle, fikrimizi değiştirmemiz bir oldu. Standart menünün yanında bir de gurme menüleri var. Bir anda farklı bir boyut kazanan menü tercihimiz, elbette gurme menüden yana. Menüde 9-10 adet başlangıç, 5-6 adet de ana yemek mevcut. Menü içeriğine baktığımda Fransız mutfağının hakimiyetini görüyorum. Kırmızı etten, domuz etine; balık ve tavuktan, ördek ciğerine kadar bir yelpaze bulunuyor.

Tercihimi Praisien Steak Tartar’dan yana kullanıyorum. Steak Tartar bir tür çiğ kıyma yemeği. Bıçak ya da satırla elde edilen bu kıyma önce hardal, zeytinyağı, tuz ve bir miktar limon suyunda bekletiliyor. Asitin ve hardalın pişirme etkisi olduğundan tamamen çiğ olmuyor. Bu karışımın mayonez tenceresinde bekleten aşçı, servis esnasında geliyor ve kısa bir sohbetten sonra ben de aşçı olduğumu söylüyorum. Mutlu oluyor. Mayonez tenceresindeki ürünleri kaşık yardımı ile karıştırıyor. Bir miktar daha limon suyu istiyorum. Aşçı, steak tartare ürünlerini harmanlayıp, patates kızartması ile tabaklama yapıyor. Sonuç, mükemmele yakın. Çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

11026720_801698003252369_1287615924_nİkinci tercihimiz Norveç kıyılarından Halibut balığı. Pose edilerek pişirilmiş bir ana yemek. Bir nevi haşlama. Ancak su yerine farklı bir likitte pişirilir. Mantar ve jambon dilimler ve patates mousse, sos kıvamında oldukça lezzetlidir. Balık tercihimizden de son derece memnunuz.

Kahvaltı ve tatlılar için bir başka vakitte ziyaret etmek niyetiyle ayrılırken, yüzümüzde memnuniyetin tatlı tebessümüyle yeni tadlara doğru yola çıkıyoruz.

Adres: Café Savoy, Vítězná 5, 150 00 Prague 5 Malá Strana

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir