Gastro-Seyahat

Madrid: “Restaurante de Botin”

11076116_816012718487564_1796492856_n

30 değil, 50 değil, 100 değil… dile kolay tam 290 yıldır hizmet veriyor Botin. Madrid’in ve dünyanın faal durumdaki en eski restoranı. Öncelikle belirtmeliyim, bu restoranda yemek yiyebilmeniz için bir ya da iki hafta önceden rezervasyon yaptırmanız şart. Ünlü olduğu kadar başarılı bir mekan. Lokasyona gelirsek; Plaza Mayor’a da yakın sayılabilecek Cuchilleros caddesi üzerinde bulunuyor. Çok şaşaalı bir mimari ve dekorasyona sahip değil, aksine geleneksel ve düz bir çehresi var.

Rezervasyonumuz olmasına rağmen çeri girmek için önce kuyruğun bitmesini bekliyoruz. Rezervasyon teyidinin ardından masamıza buyur ediliyoruz. Garsonlar gayet eğitimli ve işinin ehli insanlar. Yarı İngilizce, yarı İspanyolca anlaşıyoruz.

Başlangıç olarak gazpacho (soğuk domates çorbası) alıyoruz ve oldukça memnun kalıyoruz. Çorbadan sonra sangria (alkollü meyveli ispanyol içkisi) istiyoruz. Sonuç yine gayet başarılı. Ana yemek olarak Barlam balığı (Akdeniz, Ege ve Marmara’da yaşar.) söylüyoruz. Balık güveçte fırınlanmış olarak pişirilmiş. Tuz oranı biraz fazla olsa da afiyetle yiyoruz. Çok lezzetli. Tatlı olarak mareng pasta (yumurta beyazı ile şeker çırpılarak yapılır)da oldukça güzel. Sunum anlamında biraz yavan kalsa da yemekler çok iyi diyebilirim. Personelin hızı ve profesyonelliği ayrıca takdire şayan.

Madrid’e tekrar yolum düştüğünde, bu güzel restoranı tekrar ziyaret etmek üzere listeme ekliyorum.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir