Gastro-Seyahat

İstanbul: “Can Oba Restaurant”

İstanbul’un tarihi semti Sirkeci’de, kendi küçük ancak yemekleri anlı şanlı bir restoran: “Can Oba”. Grup gittiğimiz restoranın kapasitesi 20-35 kişi kadar; dediğim gibi oldukça küçük bir yer. Bu yüzden, haftalar öncesinden rezervasyon şart. Mekan, mimari ve konsept anlamında çok şey vaat etmiyor. Can Bey siparişleri genelde kendisi alıyor, menüyü kendisi söylüyor.

canoba001

Gittiğimizde boubailles, hardal çorbası, patates çorbası ve kestane çorbasıyla başladık. Ben boubailles hariç üçünün de tadına baktım. Hardal ve patates çorbasını çok beğendim. Damağıma oldukça uygundu, ancak kestane çorbası benim için biraz tatlıydı, çok sevmedim. Akabinde ara sıcak olarak deniz tarağı ve somon vardı. Servis sırasında ettiğimiz sohbette deniz tarağının Marsilya’dan taze olarak geldiğini öğreniyor ve şiddetle tavsiye ediyorum: çok çok iyi. Somon da bir o kadar güzel. Ana yemeklerden beef strogonof, ördek, deniz mahsullü risotto tercihlerimiz arasındaydı. Risotto çok güzel, beğenerek yedim. Ördek’te vişne sosunun kullanılması bana güzel ve ilginç geldi, ancak benim için ördek çok lezzetli değildi.

canoba002

Bu arada; sunumlar mükemmel ve kusursuz. Tatlı olarak; peynir tatlısı, çikolatalı mousse (köpük), kendi yapımları olan dondurma, greyfurt tatlısı vardı. Peynir tatlısı şahane, oldukça hafif ve yemeğin ardından en iyi gidebilecek tatlardan biri. Çikolatalı mousse yoğun ve çok lezzetli. Bir de dondurmanın tadına baktım; fena değil diyebilirim.

canoba003

Ne yazık ki işletmede şarap yok. Bu üzücü bir durum: şarap tamamlayıcı lezzettir ve bazı yemeklerde olmazsa olmazdır. Yine de beni memnun bırakan bu restorana yeniden gelmek istediğimi belirtmem gerek. Çevredeki birçok restoranın standardından çok çok iyi.

Teşekkürler, Can Bey.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir