Genel Tarifler (Genel)

Hem yağlı hem gevrek: “Boyoz”

Yolunuz hiç İzmir’e düştü mü? Bir gün yolunuz düşecek olsa ve İzmir’e gelip de ne yenir ne içilir diye kime sorsanız mutlaka bir mekan söyleyecektir. Fakat hepsinin ortak tavsiyesi “kumruyu ve boyozu yerinde yemeden İzmir’den gitme” olacaktır.  Tabii; İzmir adı geçince hemen buraya has kelimeler olduğunu hatırlarsınız. Simide gevrek, çekirdeğe çiğdem der İzmir insanı. İşim gereği; benim yolum sonunda güzel şehir İzmir’e yeniden düştü. Buranın farklı bir tadı, farklı bir havası var. Mevzu, öyküsünü az çok bildiğim boyoz olunca, ben de daha derin araştırıp, sizin için bu yazıyı kaleme aldım.

İzmir kahvaltılarının baş kahramanıdır boyoz. Derler ki yanında yumurta yemeden olmaz. Dumanları tüte tüte masaya gelir. O dumanların arasında tarihin kokusu da gelir burnunuza. Zamanında İspanya’daki Sefaradların yaptıkları, yağlı ve gevrek bir çörektir. Türkiye’ye geliş öyküsü 1492’ye kadar uzanır.

İspanyolca “bollos” (çörek anlamına gelir)
Ladino (İspanyolca-İbranice karması) “boyos”

Yahudiler 1492’de İspanya’dan göç edince, kültürleriyle birlikte mutfaklarını da İzmir’e taşımış oldular. İzmir’le birlikte Anadolu’nun farklı bölgelerine dağılmış olsalar da, ticari anlamda genellikle İzmir bölgesinde tanındı. Böylece zamanla İzmir, boyozu kendine mal etmiş oldu. Şu an İzmir ve bildiğim kadarıyla Veneuzela’nın da bir köyünde yapılıyor.

Siz de İzmir’de bir börekçiye ya da fırına gidip boyoz alabilirsiniz. Yanında yumura istemeyi de unutmayın. Hmm… Peki; evden çıkmadan boyoz yiyemiyor muyuz? Ya da İzmir’e gelmeden boyoz nasıl yenir? Belki de evde pişirmenin bir yolu vardır. Ne dersiniz?

Boyoz Nasıl Yapılır?

2 buçuk su bardağı böreklik un
1 silme tatlı kaşığı tuz
1 silme tatlı kaşığı şeker
3 tatlı kaşığı zeytintağı

Yukarıdaki malzemeleri, 200 ml suyu azar azar ekleyerek güzelce yoğurun. Dört parçaya ayırıp yarım saat kadar dinlenmeye bırakın.

100 gram tereyağı

Bir tepsi boyoz için 100 gram tereyağ yeterli olur. Böylece börekçilerdeki kadar aşırı yağlı olmayacaktır. Hamuru dinlenmeye devam ederken, tereyağını ayrı bir kapta aşırı yumuşatmamak kaydı ile karıştırın.

Dinlenmiş olan hamurları düz bir zeminde tabak büyüklüğünde birer daire olacak şekilde ellerinizle genişletin. Böylece 4 adet elle açılmış hamur olacaktır. Tereyağının yarısını bu hamurlardan birinin üzerine yaydırarak dağıtın ve ikinci hamuru da tereyağı hamurların arasında kalacak şekilde kapatın ve kenarlarını parmaklarınızla mühürleyin. Bu işleme börekçiler genellikle çiftleme adını verirler. Diğer iki hamura da ayrı olarak çiftleme uygulayın. Hamurları streç filmle kaplayarak oda sıcaklığında 1-2 saat kadar dinlendirin.

Dinlendirdiğiniz hamurlardan birini büyük bir tezgaha alın ve ellerinizle genişleterek açın. Ne kadar ince o kadar iyi. Hamurun yırtılması sorun olmayacaktır. Çünkü açma işlemi bittiğinde hamuru katlayacaksınız. Genişletip inceltmiş olduğunuz hamuru, yaklaşık 40 santimlik bir rulo yapacak bir genişliğe gelene kadar katlayın. 40 santim uzunluğunda rulo haline getirin. Ruloyu 4 eşit parçaya bölün. Ve her parçayı diklemesine parmakla baskılayarak yassı daire şekline getirin. Böylece boyoz son şeklini alacaktır. Özellikle orta kısmını biraz çukur bırakmanız daha iyi olacaktır. Diğer hamura da aynı işlemleri uygulayın.

Son olarak yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye boyozlarınızı dizin. 200 derece önceden kızdırılmış fırında yaklaşık 20-25 dakika (kestane rengi olana kadar) pişirin.

Afiyet olsun.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir