Gastronomic Information

“Kıtır Ekmek” deyip geçmeyin.

Şöyle sıcacık dumanı tüten bir çorba… Üzerine kıtır ekmek küpleri… Nefis olurdu.

Kruton için, sote edilmiş ya da yeniden fırınlanmış ekmek parçaları diyebiliriz. Salatalara ve çorbalara daha zengin bir görüntü ve tat vermek için kullanılır. Ayrıca tek başına atıştırmalık olarak da kullanılır.

Croûton

Kelime kökeni olarak baktığımızda, Fransızca’da kuru ekmek ya da kabuk anlamına gelen croûte’den croûton olarak türemiştir. Her ne kadar küçük ekmek küpleri olarak düşünülse de, daha büyük küpler şeklinde de kullanılabilir. Croûte daha büyük croûton’lar için kullanılan bir terim olsa da, genelde her ikisi için de croûton ismi kullanılagelmiştir.

Croûton

Eskiden; yağlı fırçayla hafifçe yağlanıp kızartılmış baget parçaları croûton olarak kullanılmaya başlamış. Fransızca’da ‘croûte’ yalnızca bir isim değil, aynı zamanda bir pişirme tekniği olarak da geçer. Aslında en eskiye bakarsak latince kabuk anlamına gelen “cruto” kelimesini köken olarak sayabiliriz.

Croûton

Hazırlaması çok basit, sunumu o kadar zevkli. Sezar salatanın vazgeçilmezi olmuş. Bazı ticari oluşumların da etkisiyle çeşitli çeşni ve baharatlarla zaman içinde zenginleşmiş. Hatta peynir ilavesi de yapılabiliyor.

Yazar:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *