Gastro-Seyahat

Bled: 1906 Restaurant

Bled, Slovenya’da bir kasaba olup, doğal güzellikleri, özellikle de gölü ile tanınmış bir kasabadır. Restoran seçimimizi Triglav Otel’de bulunan 1906 Restoran’dan yana kullanıyoruz. Restoranın konumu Bled gölünün kıyısına yakın bir yerde. Bu sebeple manzarası görülmeye değer.

Önceden rezervasyon yaptırdığımız masamıza oturuyoruz. Şef garson tecrübesiyle bir misafirin nasıl ağırlanması gerektiğini gayet iyi biliyor. Menü hakkında konuşuyoruz. Bize tadım menüsünün olduğunu söylüyor.

Bunular ilgili bilgi aldıktan sonra tadım menüsünde karar kılıyoruz. Şarap olarak yine lokal bir kırmızı şarabı seçiyoruz. Masamızda bulunan taze çiçeğin kokusu da bir yandan bizi mest ediyor.

İlk olarak Slovenya’nın Bohinj şehrindeki sığırlardan yapılan carpaccio, kaz ciğeri ve zbrinec isimli Sloven peyniri geliyor. Daha ilk yemekten, sunumların ne kadar harika olduğu apaçık ortada. Carpaccio’yu çok sevmeyen biri olarak fikrim değişmiyor. Ancak kaz ciğeri ve peynir tam not alıyor.

hoteltriglav1906restaurant

Daha sonra consommé (berrak çorba) sığır etli savioli eşliğinde geliyor. Consommé hakkıyla yapılmıştı. Diğer bir tabak ise yine taze ravioli içerisinde ıspanak ve zbrinec ile doldurulmuştu. Yanında ıspanak yatağında kral yengeci ve beyaz balık sosu ile servis edilmişti. Akabinde de fileto levrek taze otlarla pişirilmiş siyah risotto, safranlı balık sosu ve sebzeler eşliğinde bir tabak geldi. Balık ve sos çok iyiydi. Siyah risottoyu orada tatmıştım, itiraf etmeliyim ki biraz yabancı geldi.

Tadım menüsünün tatlıdan önceki son ayağı olan kuzu pirzola ile kızarmış bacon, sebzeler ve kırmızı sos ile servis yapılmıştı. Tadım menüsünün en iddialılarından biriydi.

Son tabağımız da armutlu dondurma ile servis yapılan armutlu tart idi. Ancak alışılmışın dışında crumble ile tart arası bir sunumu vardı. Fakat kavanoz içerisinde gelmesi biraz hayal kırıklığı yarattı. Bu sunum benim pek tercih ettiğim bir sunum şekli değildir derken kaşığımı daldırmamla lezzetin tüm damağımı kaplaması bir oldu. O sunumu unuttum, birden bu muazzam lezzete takılmıştım. Yediğim dondurma şu ana kadar yediğimin en iyisi idi.

Artık gitme vakti geliyor ve güzel ağırlandığımız bu restorana hem sunum hem de lezzet açısından bizi doyurduğu için teşekür ediyorum.

Hotel Triglav d.o.o. Bled, Kolodvorska 33, 4260 Bled

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir