Gastro-Seyahat

Atina: “Aleria Restaurant”

Başka bir şehre seyahat etmeden evvel, muhakkak restoran araştırması yapar ve telefonuma not alırım. Atina’daysa bu kuralı yıkmış oldum. Cuma akşamı çok acıkıp yolumuz üzerindeki bir tekstil mağazasına şehrin iyi restoranlarını sorduk. Bize iki restoran ismi verdi. Her iki restoran da rezervasyonsuz almıyor. Bu sebeple ilk restoranda kapıdan içeri girişimizle çıkmamız bir oldu. Atina’ya bir sonraki gidişimde bu restoranı denemek için notlarıma bir satır daha ekliyorum. O geceyi bir Yunan tavernasında tamamladık.

aleria-atina-002-erdemchefGelelim asıl meseleye! Tekstil mağazasından ismi aldığımız ikinci restoran: “Aleria”. Rezervasyonumuzu gündüzden yaptık. Mekan güzel ve kaliteli. Personel güler yüzlü, iyi eğitimli ve işinin ehli insanlar. Vakit kaybetmeden menüyü istiyoruz. Modern füzyon mutfağı üzerine olan bu restoran, çok fazla sürprizi olan, gerek sunum gerekse lezzet bakımından benden tam not alan restoranlardan biri.

Başlangıç; tarama denilen hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da çok sevilen balık yumurtasından bir tür meze. Ancak modernize edilerek mousse tekniği ile yapılmış. Hafif ve oldukça lezzetli. Ana yemek olarak domuz bonfilesi yanında kereviz püresi istiyoruz. Çok çok lezzetliydi. Bir de fırında kuzu ve beyaz havuç sosu denedik. Kuzu kusursuz pişmişti ve biz bu lezzet bombardımanı altında adeta siperlerimizden dışarı çıkmıştık. Tatlı olarak menüde baklavayı görünce biraz kibirli davransam da; armut tatlısını, hızımızı alamayıp Makedon tatlısını da yedik.

aleria-atina-003-erdemchefBaklava; geleneksel Türk baklavasından farklı olarak hazırlanmış. Kızartılmış iki adet yufka ortasında antep fıstıklı parfe, tarçınlı dondurma ve karamel sos bulunuyordu. Sonuç mu: mükemmel! Tatlıya devam. Fırında armut tatlısı yanında kestane püresi, baharatlı çıtır parçalar ve kakuleli dondurma enfesti. Son olarak bir de mousse Makedon helvasının tadına baktım. O da tahinli ve naneli praline, limonlu sorbe ve karamelize yer fıstığı ile servis ediliyor. Bu helva, mousse tekniği ile hafif köpüksü bir tat olmuş elbette. Şahane!

Bir hatırlatma: Yunanistan’da garsonlar ellerinde sürahi ile boşalan su bardaklarını sürekli dolduruyorlar. Güzel bir uygulama. Aynı zamanda ekşi mayalı ekmek çok lezzetliydi. Çiğ maya kokmuyor ve ekşilik oranı çok düşük.

aleria-atina-001-erdemchef

Adres:

Megalou Alexandrou 57
Metaxourgio
Athens
104 35
Greece

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir